Chociaż w naszym kraju kaski narciarskie muszą nosić tylko dzieci i młodzież do 16 roku życia, to jednak wielu dorosłych nie rezygnuje z ich używania. I nie ma w tym nic dziwnego, to postawa warta propagowania i naśladowania. Ochrona głowy istotna jest nie tylko ze względu na niebezpieczeństwo uderzenia w coś, czy zderzenia z innym użytkownikiem. To także doskonały sposób, dzięki któremu jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed chłodem, śniegiem i wiatrem. Pozostaje tylko kwestia dobrania odpowiedniego kasku, bo jeśli zrobimy to niestarannie, albo zdecydujemy się na pierwszy lepszy, efekt będzie żaden – ani bezpieczeństwa, ani wygody. Istotną sprawą jest wybór właściwego rozmiaru kasku narciarskiego. W tym celu należy najpierw zmierzyć obwód swojej głowy, umieszczając taśmę centymetr nad brwiami.

Później możemy wybierać spośród dwóch rodzajów kasków. Te odmiany to hardshell oraz in mould. Wyprodukowane w technologii hardshell kaski narciarskie składają się z mieszanki karbonu i kevlaru, albo ABS, czyli tworzywa o nazwie akrylonitrylo-butadieno-styren. W środku wypełnione są zwykle miękką pianką EPS. Ich dwie różne, ale połączone ze sobą warstwy pozwalają na zastosowanie skutecznego systemu wentylacyjnego. Kaski hardshell niestety nie należą do najtańszych, są też cięższe.

Druga opcja, czyli kask in mould posiada dwie warstwy, które są jednak dużo ściślej ze sobą połączone, przez co nie ma w nich miejsca na bardzo wymyślny system wentylacyjny. Są one za to bardzo lekkie, niemal niewyczuwalne na głowie, oraz dostępne w dużo niższej cenie niż hardshell. Niezależnie od typu i ceny kasku narciarskiego, na jaki się zdecydujemy, warto wybrać taki, który produkowany jest przez firmę specjalizującą się w sprzętach dla narciarzy czy snowboardzistów. Nie w całej gamie produktów sportowych, a właśnie w akcesoriach narciarskich. Przykładem takiej firmy jest Bolle, która ma już zasłużoną sławę wśród miłośników sportów zimowych. Ich produkty posiadają certyfikaty bezpieczeństwa nadawane przez instytucje europejskie i amerykańskie, a ponadto należą do bardzo wygodnych i… atrakcyjnych wizualnie.

Bezpieczeństwo w kasku narciarskim

Post navigation


One thought on “Bezpieczeństwo w kasku narciarskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.