Wielu właścicieli stawia na spacerach z psem na takie akcesoria, które są nie tylko estetyczne, ale również – w ludzkim pojęciu – wygodne. Od zawsze trwa konflikt między osobami, które uważają, że jedynie szelki czy obroża są dobrym wyborem dla psa. Obie strony mają swoje racje, dlatego zanim wybierzemy jakiekolwiek akcesoria na spacery, musimy to przemyśleć.

Szelki dla psa są coraz częściej spotykane u rozmaitych czworonogów, dlatego też nie powinno dziwić nas, że powiększa się rzesza osób uważających ich za jedynie słuszne na spacery. Sprawa jest jednak o wiele bardziej skomplikowana niż prosty wybór między jedną rzeczą a drugą. Sprawdźmy, w jaki sposób dobierać akcesoria dla naszych czworonogów.

Wiek psa a szelki

Podstawowym kryterium wyboru szelek dla psa jest wiek czworonoga. W przypadku szczeniąt dobrze jest w ogóle zrezygnować z szelek, zwłaszcza jeśli są to szczenięta ras dużych. Choć okazjonalne chodzenie w szelkach w przypadku takiego psa nie zaszkodzi, to jednak trzeba brać pod uwagę, że szczenięta często na smyczy ciągną, a takie ciągnięcie na szelkach może powodować wady postawy, podobnie jak stały ucisk na stawy może wywoływać nieprawidłowości w ruchu. Zaleca się więc korzystanie z szelek dla psów w przypadku osobników dorosłych, u których taka alternatywa dla obroży może być niezwykle wygodna.

Do zadań specjalnych

Istnieją szelki dla psa do zadań specjalnych, dostosowane przede wszystkim do potrzeb danego czworonoga. Dotyczy to głównie szkolenia oraz sposobu spędzania wolnego czasu. Szelki o nazwie sledy wykonywane są zwyczajowo na zamówienie z uwagi na konieczność dopasowania ich do wielkości i rozmiarów danego psa. Służą one do uprawiania sportów pociągowych, m.in. bikejoringu czy biegania w zaprzęgu. Rozbudowane szelki trzypunktowe zaleca się dla psów, które sporo chodzą  z właścicielami po górach – można je wygodnie podpiąć do plecaka np. podczas wspinaczki albo pomóc psu przedostać się przez przeszkodę. W końcu szelki dla psa ciągnącego, tzw. easy walk, zapinane są z przodu klatki piersiowej, co ma uniemożliwić psu ciągnięcie i oduczać go takiego zachowania.

Właściwy model

Oczywiście istotne jest, aby szelki dla psa dobrze dobrać. U mniejszych psów sprawdzą się szelki zabudowane. Jeśli pies ma skłonność do ucieczek, lepiej jest wybrać tzw. puszorki, czyli szelki typu guard – mają one dwa kółka, jedno na szyję, drugie zaś zapinane za przednimi łapami, co uniemożliwia psu ucieczkę. W innych przypadkach sprawdzą się szelki norweskie, czyli typu sportowego, albo klasyczne szelki łódeczkowe, zwane również szelkami step-in – najprostsze w zakładaniu i często najtańsze.

Dobierz właściwe szelki dla psa!

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.