W okresie wakacyjnym rodzice ze swoimi pociechami chętnie korzystają z pięknej pogody, przeznaczając wolny czas przede wszystkim na aktywność na świeżym powietrzu. Wiąże się to jednak – szczególnie latem, ale nie tylko – z ryzykiem wystawienia dziecka na zbyt silne działanie promieni słonecznych.

Choć rodzice zdają sobie ogólnie sprawę z tego, jak ważne są kosmetyki dla dzieci przeciwsłoneczne, czyli niwelujące działanie promieni słonecznych na skórę, to jednak dzieci często są nieprawidłowo czy niedostatecznie zabezpieczone przed działaniem promieni UV. Sprawdźmy, czym to grozi i jak postępować, aby ochronić dziecko zarówno w danej chwili, jak i długoterminowo przed skutkami oparzenia słonecznego.

Dlaczego to takie ważne?

Skóra dzieci, zwłaszcza niemowląt, jest bardzo podatna na oparzenia słoneczne, co wynika z faktu, że nie jest jeszcze tak dobrze rozwinięta jak skóra dorosłego człowieka. Delikatny naskórek łatwo ulega poparzeniu słonecznego, dlatego kosmetyki dla dzieci przeciwsłoneczne i chroniące przed innymi czynnikami zewnętrznymi, powinny być odpowiednio dobierane i stosowane dosłownie zawsze, a zwłaszcza latem. Co więcej, badania udowodniły, że nawet dwukrotne wystąpienie poparzenia słonecznego u dziecka kilkakrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób skóry, w tym również groźnej choroby nowotworowej – czerniaka.
Przed słońcem należy chronić dziecko zarówno podczas podróży rowerem, jak również urlopu nad wodą czy jeziorem czy wędrówek w górach. W każdych tych warunkach promieniowanie jest groźne; nad wodą dodatkowo odbija się od jej powierzchni, a pozostając na skórze, wzmaga działanie promieni UV.

Kremy z filtrami – jak wybierać i stosować?

Podstawową ochroną powinny być specjalistyczne kosmetyki dla dzieci – przeciwsłoneczne, z odpowiednimi filtrami. W przypadku niemowląt i małych dzieci zasadne jest stosowanie filtrów o fakturze ok. 50, u młodszych dzieci sprawdzą się te powyżej 30. W przypadku maluchów istotne jest, aby były to kremy o filtrze mineralnym, który tworzy na skórze osłonę przed słońcem, ale nie wchłania się w jej wnętrze. U starszych dzieci sprawdzą się filtry chemiczne. Te pierwsze są bezpieczniejsze, nie powodują reakcji alergicznych, ale mają też krótsze działanie. Te drugie wnikają w skórę i działają z jej powierzchni, ale jednocześnie są o wiele trwalsze i nie wymagają tak częstego stosowania. Dziecko należy nacierać kremem co ok. 2 godziny, w tym po wytarciu z wody, nawet jeśli filtry są opisane jako wodoodporne.

Jak chronić dzieci przed słońcem?

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.