Przed każdą długą podróżą należy odpowiednio przygotować samochód do wycieczki. Jest to ważne zarówno ze względu na wygodę jazdy, jak i na bezpieczeństwo. Warto pamiętać, że czasem nawet najmniejsza drobnostka może zadecydować o tym, czy pojazd będzie sprawny w najważniejszym momencie.

Jedną z najpoważAutoniejszych kwestii są hamulce. Muszą być w pełni sprawne, byśmy mieli pewność, że nie zawiodą w razie nagłego hamowania. W tym celu należy sprawdzić stan klocków hamulcowych, ale też poziom płynu hamulcowego. Przy okazji, dobrze jest sprawdzić poziom płynu do spryskiwaczy i sprawność wycieraczek, od których będzie zależał komfort prowadzenia przy różnego typu pogodzie. Sprawdza się również wszelkie inne płyny, w tym też poziom oleju.

Niezwykle istotną kwestią przed dalszą trasa są również opony. Oczywiście, muszą być odpowiednio dobrane do warunków pogodowych (zimowe i letnie), ale także do nawierzchni, którą chcemy się poruszać. Oczywistym jest, że wybierając się na rajdy po terenach bagnistych wybierzemy inne opony, a odmienne założymy, jeśli wybieramy się na zimowy urlop w najbardziej oblodzone tereny kraju.

Przy sprawdzaniu opon, sprawdźmy również ich ciśnienie. Musi ono być odpowiednie ta, by łatwiej pokonywać poszczególne przeszkody, w tym np. dziury w jezdni. Ponadto, o ciśnienia w oponach zależy komfort prowadzenia oraz przyczepność wozu do gruntu. Zarówno ze względu na wygodę, jak i bezpieczeństwo, musimy również sprawdzić stan amortyzatorów.

Oprócz tego, pakując się, nie zapomnijmy, że w bagażniku koniecznie musi znaleźć się koło zapasowe oraz apteczka. Nie zapomnijmy o lewarku i podstawowych kluczach, które będą niezbędne podczas ewentualnej wymiany koła.

Jak przygotować samochód do podróży?

Post navigation


One thought on “Jak przygotować samochód do podróży?

  1. No i jak się rusza gdzieś w trasę z przesiadką, np tak jak ja, że zostawiam np samochód i dalej lecę samolotem, to trzeba też pamiętać o zabezpieczeniach antywłamaniowych (nawet jak się zostawia furę na dobrym parkingu jak np ten: parking Modlin pod Warszawą, to obowiązkowo trzeba jakiś alert mieć – niech wyje żeby stróż usłyszał w razie czego).
    Przezorny zawsze zabezpieczony:)

Comments are closed.