Śniardwy to największe polskie jezioro. Leży ono w Krainie Wielkich Jezior, czyli na Mazurach. Należy do województwa warmińsko-mazurskiego. Jego powierzchnia wynosi 113,8km2, przy czym jego lustro znajduje się aż 117m n.p.m. Wbrew pozorom, jego wielkość nie idzie w parze z głębokością. Maksymalnie sięga ona, co prawda 23m, jednak średnia głębokość to 6,5m. W wielu miejscach zbiornik jest naprawdę płytki. W tych partiach najczęściej jego dno jest pokryte głazami.

 

JŚniardwyeśli chodzi o rodzaj, to Śniardwy są jeziorem morenowym, wytopiskowym. Na jego wodach wznosi się aż 8 wysp, do których można dopływać łódkami czy motorówkami. Urozmaiceniem akwenu są też zatoki, spośród których dwie traktuje się jako jeziora. Śniardwy łączą się przy tym z aż 6 innymi akwenami podobnego typu. Jakość wód zbiornika jest bardzo dobra i są one oceniane 2 stopniem w krajowym rankingu jakości.

 

Ze względu na gęste zarośla porastające brzegi jeziora, Śniardwy są dość trudno dostępne dla chętnych badaczy czy sportowców, szukających tu miejsca do uprawiania swoich ulubionych dyscyplin. Czasem nawet jeszcze 200m od brzegu rosną tu sitowia i tatarak. Takie warunki sprzyjają natomiast wielu gatunkom ryb słodkowodnych, szczególnie tym lubiącym chłodne wody. Można tu znaleźć też rozmaite ptaki wodne i płazy.

 

Śniardwy to nie tylko czyste wody największe jeziora naszego kraju, ale również malownicze tereny, które okalają zbiornik. Wokół jego brzegów znajdują się wsie, w których bez większego problemu turyści mogą znaleźć zakwaterowanie zarówno na weekend, jak i na dłuższy czas. Poza gospodarstwami agroturystycznymi, można liczyć na ośrodki wczasowe, w tym te oferujące obozy sportowe. Warto, bowiem dodać, że nad jeziorem można uprawiać różnorodne dyscypliny wodne.

Jezioro Śniardwy – największe jezioro Polski

Post navigation