tanganikaJezioro Tanganika należy do grupy Wielkich Jezior Afrykańskich. Ze względu na swój rozmiar (34,4 tys. km2), leży łącznie na terytorium 4 krajów: Tanzanii, Zambii, Demokratycznej Republiki Konga oraz Burundi. Jego specyficzny kształt sprawia, że Tanganika jest najdłuższym tego typu akwenem ze słodką wodą na świecie. Poza tym, ze średnią głębokością wynoszącą 570m, jest najgłębszym jeziorem na terenie Afryki, a przy okazji, drugim w kolejności najgłębszym jeziorem na świecie. Wyprzedza je tylko Bajkał.

Tanganika jest elementem dorzecza Konga. Zasilane jest tylko przez dwie rzeki: Ruzizi oraz Malagarasi. W zależności od pory roku, Tanganika może być jeziorem odpływowym lub też nie. Jeżeli w związku z porą suszy wyschnie rzeka Lukuga, Tanganika traci swój jedyny odpływ.

Jezioro Tanganika jest położone na niezwykle malowniczym terenie. Otoczone jest głównie przez góry, które w niektórych miejscach stykają się nawet z brzegiem akwenu. Daje to niesamowite efekty sprawiając, że jest to jeden z najpiękniejszych zbiorników wodnych na Czarnym Lądzie. Same brzegi Tanganiki w wielu miejscach są bardzo skaliste, przez co dość niebezpieczne.

O atrakcyjności jeziora Tanganika świadczy również jego bogata fauna i flora. Żyje tu mnóstwo gatunków zwierząt. Uwagę zwracają głównie hipopotamy i krokodyle, jednak jest to także siedlisko wielu ptaków oraz ryb. Ze względu na te ostatnie, ocenia się, że Tanganika daje wielkie możliwości połowów.

Jezioro Tanganika

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.