Jezioro Wielimie to jeden z piękniejszych akwenów morenowych wśród tych wchodzących w skład Pojezierza Drawskiego. Należy ono do gminy Szczecinek leżącej w województwie zachodniopomorskim. Ze względu na swoje czyste wody, ale także położenie w miejscu, w którym zanieczyszczenie środowiska jest minimalne, w jeziorze żyje wiele gatunków ryb, ale też płazów i gadów. Pojawiają się one nie tylko w wodzie, ale również na lądzie, w przyjeziornych zaroślach lub w lasach otaczających większość tamtejszych zbiorników. Również rosnące tam roślin cechują się wielką różnorodnością gatunkową.

Jezioro Wielimie Jeziorołączy się z jeziorem Trzesiecko poprzez rzekę Gwdę. Dodatkowo, ujście znajduje w nim rzeka Nizica. Powierzchnia jeziora wynosi ok. 1700 hektarów, natomiast głębokość waha się od 2 do 5 metrów w zależności od konkretnego miejsca. Co ciekawe, Wielimie jest szczególnie trudne do obejrzenia, ponieważ otoczone jest trzęsawiskami, a dodatkowo, zasłania go jedna z największych polskich wysp, Wyspa Owcza.

Warto również nadmienić, że poza typową plażą, Jezioro Wielimie ma także jedną z niewielu w naszym krajów, plażę nudystów. Jednak, oprócz plażowiczów, pojawiają się tu również wielbiciele sportów wodnych, szczególnie żeglarstwa czy surfowania. To także świetne miejsce dla wędkarzy. Żyją tu rozmaite ryby, które ze względu na czystość wody, często przybierają szczególnie duże rozmiary zadowalające łowiących.

Jezioro Wielimie

Post navigation


One thought on “Jezioro Wielimie

Comments are closed.