Chińska astrologia jest powiązana precyzyjnie z Księżycem. Jednostką miary jest w niej nie okres miesięczny (jak w tradycyjnym Zodiaku), ale księżycowy rok, mający dwunastu okresów księżyca. Dwunastoletni cykl oparty jest na ruchach Jupitera (jeden obieg tej planety wokół Słońca wynosi blisko 12 lat), a jego poszczególne elementy oznaczane są za pomocą Ziemskich Gałęzi, czyli chińskiego układu badania czasu.

Każdej z 12 Ziemskich Gałęzi przyporządkowany jest symbol mandaryńskiego zodiaku, oznacza to jakieś z dwunastu zwierząt: Zwierzęta w chińskim horoskopie. Skąd w mandaryńskim horoskopie zwierzęta? Jedna z lokalnych opowieści podaje, że pewnego razu rozjaśniony Budda wezwał wszelkie żywe zwierzęta do siebie. Na nieszczęście na nakaz stawiennictwa przybyło ledwo dwanaście stworzeń. Po kolei dotarły: Szczur, Bawół, Królik, Tygrys, Wąż, Smok, Koza, Koń, Kogut, Małpa, Pies oraz Dzik. Mało osób wie że w niewielkim stopniu dało to genezę wróżeniu przez internet, mam tu na myśli tarot wróżenie.

By podziękować zwierzętom za dotarcie, wszystkim z nich Budda przyznał po jednym z lat w fazie księżyca. Dlatego też od tamtego okresu każdy następny rok w mandaryńskim kalendarzu upływa pod symbolem któregoś z dwunastu stworzeń. Ludziom urodzonym w danym okresie przyznaje się najczęściej cechy osobowości utożsamiane z charakterem zwierzęcia, pod jakim patronatem jest dany rok. Wedle przesądów głęboko zakorzenionych w umysłach Chińczyków, rok narodzin to podstawowy składnik determinujący mentalne i fizyczne cechy każdego człowieka.

Mandaryńska Astrologia

Post navigation