Dla wielu kierowców korzystanie z felg aluminiowych w czasie sezonu zimowego wydaje się zbrodnią. Według nich, felgi aluminiowe w czasie zimy narażone są na niszczące działanie soli, którą posypuje się ulice polskich miast. Sól niszczy delikatną powłokę lakieru ochronnego, przez co same felgi szybko tracą na atrakcyjności wyglądu i nadają się już tylko do renowacji. Według tej grupy kierowców, najlepszym rozwiązaniem będą kompletne koła aluminiowe na lato i komplet kół na felgach stalowych, na zimę. Czy tego typu przeświadczenie jest jednak słuszne i czy ma jakikolwiek związek z rzeczywistością? Czy felgi aluminiowe naprawdę tak źle znoszą polskie zimy? A może te ogóle stwierdzenia odnoszą się jedynie do wybranej kategorii tańszych produktów?

Faktem jest, że niektóre wersje felg aluminiowych, zwłaszcza te o bardziej skomplikowanych wzorach, składające się z większej ilości ramion lub tzw. felgi szprychowe, w czasie śnieżnej zimy w większym stopniu narażone są na niszczące działanie soli drogowej. Jeśli jednak będziemy je regularnie czyścić, płucząc z zalegającego na nich błota pośniegowego i jeśli zabezpieczymy je odpowiednimi preparatami chroniącymi lakier, nawet takim felgom nie powinna stać się większa krzywda. Gdy kierowcę stać na zakup drugiego kompletu kół na zimę, warto by kupione przez niego kompletne koła aluminiowe wyposażone były jednak w felgi o prostym wzorze. Tego typu felgi łatwiej się czyści, przez co w mniejszym stopniu narażone są na uszkodzenie chroniącej je warstwy lakieru. Alternatywą dla kompletnych kół aluminiowych mogą być komplety kół na obręczach stalowych. Co prawda jest to rozwiązanie mniej estetyczne, ale z drugiej strony bardziej ekonomiczne i praktyczne, zwłaszcza jeśli dany użytkownik pojazdu należy do tej kategorii kierowców, którzy nie przykładają szczególnej uwagi do kwestii systematycznej pielęgnacji karoserii i kół swojego auta.

Jeśli zatem zastanawiasz się, jakie felgi będą lepsze na zimę, kwestia bezpieczeństwa felg aluminiowych jest raczej sprawą drugorzędną. Dużo większe znaczenie z pewnością będzie miała ich cena. Kompletne koła aluminiowe są sporo droższe od kół wyposażonych w felgi stalowe. Oczywiście można decydować się na sezonową wymianę opon, ale wiąże się to każdorazowo z koniecznością wizyty w warsztacie wulkanizacyjnym, co podnosi cenę tego rozwiązania. Dlatego warto zainwestować w drugi komplet felg i to niezależnie od tego, czy będą to felgi aluminiowe czy stalowe. Po prostu tak będzie znacznie wygodniej, a sumarycznie, również znacznie taniej.

Na zimę felgi stalowe czy aluminiowe?

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.