Wino jest jednym z trunków, który został doceniony już wiele wieków temu. Pijali je zarówno królowie, jak i ubodzy. Współcześnie wina z różnych zakątków świata są cenione w zestawieniu z rozmaitymi potrawami. Jednym z najbardziej popularnych są jednak wina portugalskie.

Portugalia prowadzi produkcję wina zarówno na części kontynentalnej, jak również na Maderze. Zajmuje miejsca w pierwszej dziesiątce świata zarówno jeśli chodzi o uprawę winorośli i powierzchnię winnic, jak również o ilość produkowanego wina. Co ciekawe, jeden z obszarów upraw winorośli jest również na liście UNESCO. Jakie wina portugalskie są najbardziej znane i czym się wyróżniają?

Ogólnie o winach

Wina portugalskie w znacznej ilości są winami powstałymi z wymieszania odmian winogron. Bardzo rzadko produkowane są wina bazujące na jednej odmianie. Rocznie wytwarza się w Portugalii ponad 7 milionów hektolitrów wina, z czego tylko mniejszość jest eksportowana na cały świat. Najpopularniejsze wina portugalskie to te, które są dodatkowo wzmacniane. Wina stołowe, głównie w odmianie czerwonej, zyskały popularność dopiero w późniejszym okresie, aczkolwiek obecnie chętnie się ich używa na całym świecie.

Madera

To chyba jedno z najbardziej popularnych win portugalskich, które można kupić na całym świecie. Ma od 17 do 22% alkoholu i występuje zarówno w formie słodkiej, jak też wytrawnej. Produkowane jest ono na wyspie o tej samej nazwie, a sposoby uzyskiwania tego rodzaju wina nie pozostały bardzo zmienione od ponad 300 lat, od kiedy istnieje ono w sprzedaży. Jego zaletą jest fakt, że nadaje się do każdego dania. W formie słodkiej świetnie sprawdza się jako wino deserowe, zaś w formie wytrawnej – aperitif.

Porto

Porto jest winem wzmacnianym, które produkowane jest na północy kraju, w winnicach leżących niedaleko koryta rzeki Duoro. Wino to posiada kilka różnych odmian, od których w dużej mierze zależy rodzaj zastosowania. Może to być wino słodkie – i takie jest w przypadku odmian najtańszych, np. Ruby, jak też wówczas, gdy winem czerwonym; czasem bywa jednak wytrawne. Ta druga opcja występuje zwykle w przypadku win z rodzaju Vintage, które są butelkowane jak Ruby, po dwóch latach, ale potem dojrzewają przez wiele lat już w butelkach.

Różnorodność win portugalskich jest dość spora, dlatego każdy koneser wina będzie w stanie wybrać coś dla siebie. Prócz wymienionych odmian win wzmacnianych pojawiają się także wina stołowe, niezwykle pasujące do najróżniejszych potraw. Kluczem jest umiejętność dobrania rocznika i smaku wina do serwowanego dania.

Parę słów o winach portugalskich

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.