Wreszcie wiosna, robi się coraz cieplej, a my coraz chętniej wychodzimy z domu, by naładować swoje życiowe baterie i odżyć wraz z powracającą do życia naturą. Wielu z nas już w marcu zaczyna planowanie wycieczek, które pozwolą na cieszenie się słońcem i zwiedzanie nieznanych dotąd miejsc. Jedni wyruszą w podróże samochodowe, inni wybiorą  wycieczki rowerowe. Na co powinni uważać ci drudzy? Jak zaplanować rowerową podróż, nie narażając się na żadne większe problemy po drodze?

 

Przede wszystkim,Opona trzeba ustalić, dokąd chcemy jechać. W przypadku jazdy na rowerze, dość bezsensowne jest wyruszanie „w ślepo”, ponieważ w razie zmiany zdania lub potrzeby znalezienia noclegu czy jadłodajni, nie będziemy mogli dotrzeć tam tak szybko, jak poruszając się samochodem. Ustalając odgórnie trasę, możemy przewidzieć, kiedy będziemy robili postoje, by przespać się lub zjeść coś smacznego i odpocząć.

 

Poza tym, wycieczka rowerowa wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego.  Raczej nikt z nas nie poradzi sobie z kilkudziesięciokilometrową lub dłuższą drogą, jeśli wcześniej nie ćwiczył. Mierzmy siły na zamiary, a z pewnością nie będzie nam groziło zasłabnięcie czy też zakwasy uniemożliwiające dalszą podróż. Ćwiczenia przygotowawcze najlepiej jest zacząć na kilka miesięcy przed planowaną podróżą rowerową, jednak wielokrotnie wystarcza także miesiąc intensywnych treningów. Najważniejsze jest przy tym, oczywiście, wzmocnienie mięśni nóg.

 

Oprócz tego, konieczne jest przygotowanie sprzętu. Najistotniejszy, bez dwóch zdań,  jest  rower. Musi on mieć ważny przegląd, ale przed samym wyruszeniem, możemy dodatkowo skontrolować jego stan techniczny u fachowca. Ponadto, musimy upewnić się, czy nasz bagażnik wytrzyma obciążenie w postaci całego bagażu. Najlepsze są torby rowerowe zaczepiane na bagażniku. Można do nich spakować sporo rzeczy niezbędnych w trasie. Bardzo ważny będzie też uchwyt na bidon, z którego na pewno będziemy często korzystali w trakcie jazdy.

 

Wybierając się w jakąkolwiek dalszą trasę, musimy zadbać również o mapę i sprawdzenie prognozy pogody. Mapa pomoże nam zorientować się, gdzie jesteśmy. Obecnie możemy tez korzystać z wygodnego naprowadzania GPS. Natomiast prognoza pogody umożliwi nam ustalenie, jak powinniśmy się ubrać oraz, co ze sobą wziąć w podróż, by być gotowymi na warunki, jakie będą nam towarzyszyły na całej trasie.

Przygotowania do wycieczki rowerowej

Post navigation