Chociaż samochód z pewnością jest szybszym i wygodniejszym środkiem transportu, to jednak rower również ma wiele zalet. Przede wszystkim, pozwala nam on prowadzić zdrowszy tryb życia. Jeżdżenie na nim poprawia stan naszego zdrowia, umożliwia dotlenienie organizmu, a także rozruszanie kończyn, a co za tym idzie, zrzucenie zbędnych kilogramów i utrzymanie atrakcyjnej sylwetki. Ponadto, jazda na rowerze umożliwia zadbanie o środowiska, poprzez unikanie emitowania zanieczyszczeń w postaci spalin. Żeby jednak cieszyć się z jazdy na rowerze, trzeba zadbać o odpowiedni sprzęt. Tylko wtedy jazda będzie wygodna i bezpieczna.

 

RowerPrzegląd roweru powinien być dokonywany przez osobę wykwalifikowaną, która dopuści go do użytku. Zazwyczaj można to zrobić w typowym punkcie kontroli pojazdów. Tylko ze stosownym dokumentem możemy poruszać się rowerem w miejscach publicznych. Niemniej jednak, przeglądy możemy robić też samodzielnie. Co prawda, nie podbijemy sobie papierów, ale zatroszczymy się o własne bezpieczeństwo.

 

Podstawą sprawdzenia użyteczności roweru jest przetestowanie jego hamulców. W każdym pojeździe są one jednym z najważniejszych elementów. Poza tym, trzeba sprawdzić koła. W tym celu należy nimi zakręcić w powietrzu. Jeśli krzywo się poruszają, spróbujmy dokręcić je. Konieczne będzie też prawidłowe napompowanie opon. Ważne jest także, żeby hamulce ułożone przy kołach nie ocierały o oponę. Jeśli tak się dzieje, musimy przykręcić poszczególne części tak, by nie zawadzały o siebie.

 

Konieczne jest także sprawdzenie łańcucha. Nie może on być zardzewiały. Trzeba także pamiętać, by go nasmarować. Najlepiej regularnie dodawać smar, co najmniej raz na kilka miesięcy. To zapewni sprawne działanie, szczególnie w przypadku rowerów z przerzutkami. Same przerzutki sprawdzamy poprzez przetestowanie, czy na pewno prawidłowo przeskakują w trakcie kręcenia kołem. Jeśli wszystko działa tak, jak powinno – możemy wreszcie wsiąść na rower i wyruszyć przed siebie!

Samodzielna kontrola roweru

Post navigation