ruinyTwierdza w Kłodzku to jeden z najciekawszych zabytków znajdujących się na Dolnym Śląsku. Powstała ona jako system obronny, który obecnie jest wykorzystywany główne w celach turystycznych. Niemniej jednak, to właśnie tutaj często organizowane również inscenizacje dawnych bitew. Takie wydarzenia kulturalne dodatkowo stymulują tutejszy rozwój turystyki. Mimo tego, sama twierdza również wzbudza zainteresowanie.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstałą twierdza, jednak według najstarszych informacji, istniała już w roku 981. Początkowo jej wygląd miał niewiele wspólnego z dzisiejszą formą. Była drewniana, otoczona palisadą. Z tego powodu, nietrudno było ją podpalić – tego czynu dokonał książę z Czech, Sobiesław w 1114r. Mimo tego, twierdze odbudowano. Od 1300r. stanowiła nieruchomość mieszkalną, z której korzystał władca hrabstwa kłodzkiego. W XVIw. została rozbudowana – przybył jej zamek średni oraz niski. Po kolejnym najeździe wrogów w XVIIw. część budynków została ponownie zniszczona, jednak jeszcze w tym samym wieku rozpoczęto jej odbudowę. Przez kolejne lata, mimo odebrania przez wojska pruskie, twierdza pozostawała we względnie dobrym stanie. Okazała się przy tym niezwykle przydatna w XIXw., podczas wojny francusko-pruskiej, gdy stanowiła jeden z ważniejszych elementów obronnych. To właśnie bitwy tych wojsk najczęściej są inscenizowane podczas odbywających się tu eventów.

Jeszcze w dwudziestym wieku twierdza Kłodzko służyła, jako ciężkie więzienie oraz ważny obiekt militarny, jednak od 1960r. stanowi już tylko popularny zabytek. Dziś słynie głównie ze wspomnianych inscenizacji, jednak poza nimi, odbywają się tu również jarmarki oraz noce muzealne. Zabytek jest od kilku lat w trakcie gruntownej renowacji, więc możemy mieć pewność, że jeszcze przez wiele lat będzie skłaniał do przybycie w te rejony wielu turystów.

Twierdza Kłodzko

Post navigation


One thought on “Twierdza Kłodzko

  1. Taka twierdza w Kłodzku to aż się prosi o to, żeby jej zrobić na stronie Kłodzka jakąś filmową wizualizację, panoramy 360 do pooglądania online itp
    : takie bajery na pewno przyciągnęłyby do Kłodzka więcej turystów, niż suchy opis czy historia (którą nie czarujmy sie… kto dzis czyta, czy pamieta?)
    Kiedyś tam byliśmy i zachwyt okolicą pełen, ale gdyby nie to, że znajomi polecali, to pewnie byśmy nie pojechali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.