Zamek w Malborku to jedna z najpiękniejszych tego typu budowli w naszym kraju. O tym, jak cennym jest on zabytkiem, świadczyć może choćby fakt, że w 1997r. został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowla powstawała w kilku etapach. Teren pod jego powstanie zaczęto przygotowywać już w 1278r., jednak same prace budowlane rozpoczęły się pod koniec tamtego roku. Najpierw postawiono mury obronne, których tworzenie zakończono w roku 1281. Potem zbudowano skrzydło północne zamku, a następnie to zachodnie. W dalszej kolejności powstały skrzydła południowe i wschodnie. Dopiero później powstała wieża obronna, która do dziś jest jednym z głównych symboli zamku.

Za jego budowę odpowiedzialny był Zakon Krzyżacki, dla którego wspaniały zamek był główną siedzibą. Od 1457r. do 1772r. zamek w Malborku był rezydencją polskich królów, jednak w roku 1773 został zdewastowany po wcześniejszym zajęciu przez administracje Królestwa Prus. Zrekonstruowano go w XIXw., jednak podczas II wojny światowej znów uległ znacznemu zniszczeniu. Jego ponowna odbudowa rozpoczęła się tuż po zakończeniu działań wojennych. W 1947r. zamek w Malborku został oficjalnie wpisany na listę zabytków. W 1994r. nadano mu miano pomnika historii.

Zamek w Malborku miał pełnić funkcję rezydencyjno-obronną. Dzisiaj jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków w naszym kraju. Mimo zniszczeń, jakie były w nim dokonywane, dzięki rekonstrukcjom wygląda dziś bardzo dobrze, będąc jednym z lepiej zachowanych zabytków gotyckich na terenie Polski. Udało się zachować go w stanie niemal identycznym, jak ten sprzed wielu lat. Zamek jest obecnie udostępniany turystom, którzy przybywają tu nie tylko z kraju, ale też z zagranicy.

Zamek w Malborku

Post navigation


4 thoughts on “Zamek w Malborku

  1. Kiedyś byłam.. ale bardzo dawno. Chyba muszę wybrać się znów 🙂 Czekam na wiecej opisów i miejsc gdzie można się wybrać! 🙂

  2. A ja byłam w Malborku chyba z 5 lat temu, za to wrażenia wspaniałe, sam zamek zdecydowanie warty zwiedzania:)
    Agniecha a jak sie będziesz wybierać to zajrzyj sobie oszczędnościowo na stronę z tanimi noclegami do zarezerwowania (http://www.hotele.pl/malbork – zawsze to więcej kasy zostaje na przyjemności, a w Malborku jest na co wydawać:)

  3. Bałam tam jako dziecko i pamiętam, że zamek zrobił na mnie wielkie wrażenie, z chęcią wybrałabym się tam ponownie;) może uda się w te wakacje;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.